TřebíčDnes.cz
TřebíčDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zámek v Třebíči

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Overview of Basilica of Saint Procopius in Třebíč, Czech Republic od Frettie Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.

V severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy, stojí renesanční zámek, původně benediktinský klášter z roku 1101. Byl sídlem majitelů třebíčského panství. Klášter založili knížata Litolt Znojemský a Oldřich Brněnský. V letech 1240 - 1260 byl vybudován klášterní areál jako nedobytný hrad. Některé pozdější prameny dosvědčují jeho mohutnost, jíž se u nás sotva mohlo něco vyrovnat, s pásem hradeb, zesílených baštami a věžemi.

Na jihovýchodním nároží dnešního zámku je dodnes patrná spodní část raně gotického věžovitého stavení s malými hranolovými okénky.

Příznivý vývoj kláštera nakrátko zpomalily válečné události ke konci vlády přemyslovské dynastie a vnitřní neklid v prvých letech vlády Jana Lucemburského.
Šlechtičtí držitelé zejména po vypuzení řeholníků - neměli zájem na úpravách poškozeného kláštera a víc pečovali o jeho přeměnu v zámek. Již Vilém z Pernštejna odstranil mnohé části v místech dnešních hospodářských budov.

Mnohem podstatněji zasáhli v druhé polovině 16. století do úprav budov noví držitelé - Osovští z Doubravice, kteří přestavěli dosavadní klášter na renesanční zámek.
Nejdříve bylo upraveno přízemí, postaveno hlavní patro trojkřídlé části a severní křídlo - sem pak byl přeložen hlavní vchod do zámku průjezdem hranolovou věží.
Koncem 16. století bylo vybudováno západní křídlo, které dostalo v 18. století barokní štít - fasáda západní části byla vyzdobena jednoduchým sgrafitem.

Naposledy byl zámek upravován v 50. letech 20. století, kdy byl obnoven i zpustošený zámecký park a zlepšen vnější vzhled zámeckého areálu.

V zámku se v současnosti nachází muzeum Vysočiny, které zahájilo po tříleté rekonstrukci znovu provoz na konci listopadu 2013.
V muzeu také naleznete obnovený Kamenný sál, výstavní sály, vstupní vestibul, zázemí pro odpočinek a občerstvení.

Otevírací doba:
Leden - Prosinec / úterý - neděle * 09:00-12:00 ** 12:30-17:00

Mapa:Neděle 23.9.2018
Kraj Vysočina
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.