TřebíčDnes.cz
TřebíčDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zámek v Třebíči

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Overview of Basilica of Saint Procopius in Třebíč, Czech Republic od Frettie Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.

V severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy, stojí renesanční zámek, původně benediktinský klášter z roku 1101. Byl sídlem majitelů třebíčského panství. Klášter založili knížata Litolt Znojemský a Oldřich Brněnský. V letech 1240 - 1260 byl vybudován klášterní areál jako nedobytný hrad. Některé pozdější prameny dosvědčují jeho mohutnost, jíž se u nás sotva mohlo něco vyrovnat, s pásem hradeb, zesílených baštami a věžemi.

Na jihovýchodním nároží dnešního zámku je dodnes patrná spodní část raně gotického věžovitého stavení s malými hranolovými okénky.

Příznivý vývoj kláštera nakrátko zpomalily válečné události ke konci vlády přemyslovské dynastie a vnitřní neklid v prvých letech vlády Jana Lucemburského.
Šlechtičtí držitelé zejména po vypuzení řeholníků - neměli zájem na úpravách poškozeného kláštera a víc pečovali o jeho přeměnu v zámek. Již Vilém z Pernštejna odstranil mnohé části v místech dnešních hospodářských budov.

Mnohem podstatněji zasáhli v druhé polovině 16. století do úprav budov noví držitelé - Osovští z Doubravice, kteří přestavěli dosavadní klášter na renesanční zámek.
Nejdříve bylo upraveno přízemí, postaveno hlavní patro trojkřídlé části a severní křídlo - sem pak byl přeložen hlavní vchod do zámku průjezdem hranolovou věží.
Koncem 16. století bylo vybudováno západní křídlo, které dostalo v 18. století barokní štít - fasáda západní části byla vyzdobena jednoduchým sgrafitem.

Naposledy byl zámek upravován v 50. letech 20. století, kdy byl obnoven i zpustošený zámecký park a zlepšen vnější vzhled zámeckého areálu.

V zámku se v současnosti nachází muzeum Vysočiny, které zahájilo po tříleté rekonstrukci znovu provoz na konci listopadu 2013.
V muzeu také naleznete obnovený Kamenný sál, výstavní sály, vstupní vestibul, zázemí pro odpočinek a občerstvení.

Mapa:





Třebíč a okolí - další tipy na výlet


Tvrz Mstěnice

Archeologická lokalita Mstěnice zahrnuje zaniklou středověkou vesnici spolu s tvrzí nedaleko od tehdejší vesnice. Nachází se Jihovýchodně od Třebíče, nedaleko rozhraní pahorků Českomoravské vrchoviny a rovin Znojemska. Tvrz byla chráněná vodním příkopem, přes nějž vedl padací most. Byl postaven z dubového dřeva, jehož zbytky byly při archeologických průzkumech v příkopě nalezeny.

Další info »

Zámek Moravské Budějovice s muzeem řemesel

Zámek se nachází ve městě Moravské Budějovice na náměstí Míru. V letech 1666 - 1672 ho nechal postavit hrabě Rudolf Jindřich ze Schaumburku. Do zámeckého areálu byla začleněna i radnice z roku 1592, jejíž funkce však nebyla zrušena. V majetku Schaumburků zůstal do roku 1736, kdy jej odkoupil hrabě František Václav Wallis. Ti nechali areál klasicistně sjednotit a drželi jej do roku 1924, kdy zámek zdědila Anna Marie Schafgotschová.

Další info »

Zámek Jemnice

Jemnický zámek vznikl přestavbou ranně gotického hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu. Nicméně samotný hrad byl prvně doložen až roku 1295. V majetku králů vydržel až do roku 1530, kdy jej získali páni z Lomnice. Poté byl za jejich správy koncem 16. století přestavěn v renesanční zámek.

Další info »

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří k nejmohutnějším architekturám 1. pol. 18. století u nás i v Evropě. Je postaven ve stejnojmeném městě a lemují ho nádherné a veliké zahrady. Francouzsko-anglický park měří asi 9ha. O dnešní barokní vzhled zámku se zasloužil poslední z rodu Questenberků, Jan Adam. Projekt vypracoval, jak bylo v nedávné době prokázáno, známý rakouský architekt Jakub Prandtauer (1658 - 1726).

Další info »

Zámeček Vlčí kopec

Lovecký zámeček Vlčí kopec stojí v parkově upraveném lese nad řekou Oslavou. Nechal ho v letech 1829 - 1830 postavit Jindřich Vilém Haugvic z Biskupic, ministr a rádce Marie Terezie. Zámecké objekty využívala šlechta v době honů, v přilehlé oboře se chovala převážně černá zvěř, jeleni, srnci a daňci. Vlčí kopec zůstal majetkem Haugwitzů až do roku 1945.

Další info »

Zámek Náměšť nad Oslavou

První písemná zmínka o osídlení místa dnešního zámku pochází z roku 1234, kdy se jako svědek na darovací listině kláštera v Oslavanech podepsal Budiš z Náměště z rodu pánů z Lomnice. Původní gotický hrad ze 13. st. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v létech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Další info »
Pátek 19.4.2024
Kraj Vysočina
Další regiony »




Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes