TřebíčDnes.cz
TřebíčDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zámek Náměšť nad Oslavou

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Namest nad Oslavou chataeu od Vít Luštinec Vlastní dílo (My own picture). Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.

První písemná zmínka o osídlení místa dnešního zámku pochází z roku 1234, kdy se jako svědek na darovací listině kláštera v Oslavanech podepsal Budiš z Náměště z rodu pánů z Lomnice. Původní gotický hrad ze 13. st. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v létech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Vlastní zámek dostal renesanční přestavbou podobu italských kastelů.
Vnitřní dvůr tvoří čtyři pravidelná křídla, zdobená na západní a jižní straně arkádami - do výše asi 14,4 m - v přízemí i v patrech. Původně byly arkády otevřené, ale pro drsné podnebí byly později zaskleny.
Široké chodby zpřístupňovaly prostorné zámecké sály, bohaté dvouramenné schodiště s balustrádou spojovalo přízemí s jednotlivými patry.
Výzdobu arkád, balustrády i průčelního traktu provedl italský sochař Jiří Gialdi, od něhož pochází i kamenná kašna na nádvoří se sochou Neptuna.

Po r. 1945 byl zámek zestátněn a sloužil nějaký čas jako letní sídlo prezidenta republiky.
Dnes jej spravuje Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody v Brně.

Je v něm instalován vybraný soubor 24 renesančních a raně barokních koberců a gobelíny, především vlámské a nizozemské provenience ze 16. - 18. století, vsazený do dobového zámeckého zařízení.
Vedle sbírky gobelínů je v náměšťském zámku významná knihovna o 10 000 svazcích, především z 18. století.
Zámek je obklopen anglickým parkem, vybudovaným v 19. století s použitím motivů renesanční a barokní zahrady.

Otevírací doba:
Duben / sobota - neděle * 09:00-16:00
Květen - Červen / úterý - neděle * 09:00-17:00
Červenec - Srpen / úterý - neděle * 09:00-18:00
Září / úterý - neděle * 09:00-17:00
Říjen / sobota - neděle * 09:00-16:00

Mapa:

Třebíč a okolí - další tipy na výlet


Tvrz Mstěnice

Archeologická lokalita Mstěnice zahrnuje zaniklou středověkou vesnici spolu s tvrzí nedaleko od tehdejší vesnice. Nachází se Jihovýchodně od Třebíče, nedaleko rozhraní pahorků Českomoravské vrchoviny a rovin Znojemska. Tvrz byla chráněná vodním příkopem, přes nějž vedl padací most. Byl postaven z dubového dřeva, jehož zbytky byly při archeologických průzkumech v příkopě nalezeny.

Další info »

Zámek Moravské Budějovice s muzeem řemesel

Zámek se nachází ve městě Moravské Budějovice na náměstí Míru. V letech 1666 - 1672 ho nechal postavit hrabě Rudolf Jindřich ze Schaumburku. Do zámeckého areálu byla začleněna i radnice z roku 1592, jejíž funkce však nebyla zrušena. V majetku Schaumburků zůstal do roku 1736, kdy jej odkoupil hrabě František Václav Wallis. Ti nechali areál klasicistně sjednotit a drželi jej do roku 1924, kdy zámek zdědila Anna Marie Schafgotschová.

Další info »

Zámek Jemnice

Jemnický zámek vznikl přestavbou ranně gotického hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu. Nicméně samotný hrad byl prvně doložen až roku 1295. V majetku králů vydržel až do roku 1530, kdy jej získali páni z Lomnice. Poté byl za jejich správy koncem 16. století přestavěn v renesanční zámek.

Další info »

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří k nejmohutnějším architekturám 1. pol. 18. století u nás i v Evropě. Je postaven ve stejnojmeném městě a lemují ho nádherné a veliké zahrady. Francouzsko-anglický park měří asi 9ha. O dnešní barokní vzhled zámku se zasloužil poslední z rodu Questenberků, Jan Adam. Projekt vypracoval, jak bylo v nedávné době prokázáno, známý rakouský architekt Jakub Prandtauer (1658 - 1726).

Další info »

Zámeček Vlčí kopec

Lovecký zámeček Vlčí kopec stojí v parkově upraveném lese nad řekou Oslavou. Nechal ho v letech 1829 - 1830 postavit Jindřich Vilém Haugvic z Biskupic, ministr a rádce Marie Terezie. Zámecké objekty využívala šlechta v době honů, v přilehlé oboře se chovala převážně černá zvěř, jeleni, srnci a daňci. Vlčí kopec zůstal majetkem Haugwitzů až do roku 1945.

Další info »

Dalešická přehrada

Přehrada Dalešice na středním toku řeky Jihlavy, jihovýchodně od Třebíče, byla postavena v letech 1970 až 1978 a zahrnuje dvě nádrže - hlavní nádrž u Kramolína a vyrovnávací nádrž u Mohelna. Těleso hráze je nejvyšší hrází v České republice a druhou nejvyšší sypanou hrází v Evropě. Okolí přehrady láká především turisty ke koupání, letním aktivitám a k projížďce na parníku HORÁCKO.

Další info »
Neděle 21.4.2019
Kraj Vysočina
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.