TřebíčDnes.cz
TřebíčDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zámek Jemnice

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Barokní zámek od MZVP165 Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Jemnický zámek vznikl přestavbou ranně gotického hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu. Nicméně samotný hrad byl prvně doložen až roku 1295. V majetku králů vydržel až do roku 1530, kdy jej získali páni z Lomnice. Poté byl za jejich správy koncem 16. století přestavěn v renesanční zámek.

Podle projektu Antona Evrharta Martinelliho dostal zámek po roce 1734 barokní podobu.
Po roce 1818 byly interiéry upraveny v empírovém duchu.
Konečné změny provedli poslední majitelé Jemnice. V roce 1842 koupil panství markrabě Alfons Pallavicini. Na popud jeho manželky Gabriely, rozené Früstenbergové, došlo k velkolepé přestavbě celého areálu v pseudo rokokovém stylu.

Za války v roce 1943 zámek ukrýval vídeňské umělecké sbírky.
Sloužil také jako ubytovna studentům vídeňské konzervatoře.
Roku 1945 byl zámek konfiskován a zámecké budovy využívala armáda k ubytování mužstva.
Od roku 1994 je celý areál v majetku města Jemnice.

Od 10. května 2014 si zde můžete prohlédnout interaktivní armádní muzeum.
Pomocí fotofrafií se dozvíte příběhy lidí, kteří za druhé světové války bojovali.
Výstavy jsou o ženách bojujících za druhé světové války i o natáčení válečných filmů "Tmavomodrý svět" a "Nebeští jezdci". K dispozici je také letecký trenažer Spitfire.

Mapa:





Třebíč a okolí - další tipy na výlet


Tvrz Mstěnice

Archeologická lokalita Mstěnice zahrnuje zaniklou středověkou vesnici spolu s tvrzí nedaleko od tehdejší vesnice. Nachází se Jihovýchodně od Třebíče, nedaleko rozhraní pahorků Českomoravské vrchoviny a rovin Znojemska. Tvrz byla chráněná vodním příkopem, přes nějž vedl padací most. Byl postaven z dubového dřeva, jehož zbytky byly při archeologických průzkumech v příkopě nalezeny.

Další info »

Zámek Moravské Budějovice s muzeem řemesel

Zámek se nachází ve městě Moravské Budějovice na náměstí Míru. V letech 1666 - 1672 ho nechal postavit hrabě Rudolf Jindřich ze Schaumburku. Do zámeckého areálu byla začleněna i radnice z roku 1592, jejíž funkce však nebyla zrušena. V majetku Schaumburků zůstal do roku 1736, kdy jej odkoupil hrabě František Václav Wallis. Ti nechali areál klasicistně sjednotit a drželi jej do roku 1924, kdy zámek zdědila Anna Marie Schafgotschová.

Další info »

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří k nejmohutnějším architekturám 1. pol. 18. století u nás i v Evropě. Je postaven ve stejnojmeném městě a lemují ho nádherné a veliké zahrady. Francouzsko-anglický park měří asi 9ha. O dnešní barokní vzhled zámku se zasloužil poslední z rodu Questenberků, Jan Adam. Projekt vypracoval, jak bylo v nedávné době prokázáno, známý rakouský architekt Jakub Prandtauer (1658 - 1726).

Další info »

Zámeček Vlčí kopec

Lovecký zámeček Vlčí kopec stojí v parkově upraveném lese nad řekou Oslavou. Nechal ho v letech 1829 - 1830 postavit Jindřich Vilém Haugvic z Biskupic, ministr a rádce Marie Terezie. Zámecké objekty využívala šlechta v době honů, v přilehlé oboře se chovala převážně černá zvěř, jeleni, srnci a daňci. Vlčí kopec zůstal majetkem Haugwitzů až do roku 1945.

Další info »

Zámek Náměšť nad Oslavou

První písemná zmínka o osídlení místa dnešního zámku pochází z roku 1234, kdy se jako svědek na darovací listině kláštera v Oslavanech podepsal Budiš z Náměště z rodu pánů z Lomnice. Původní gotický hrad ze 13. st. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v létech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Další info »

Dalešická přehrada

Přehrada Dalešice na středním toku řeky Jihlavy, jihovýchodně od Třebíče, byla postavena v letech 1970 až 1978 a zahrnuje dvě nádrže - hlavní nádrž u Kramolína a vyrovnávací nádrž u Mohelna. Těleso hráze je nejvyšší hrází v České republice a druhou nejvyšší sypanou hrází v Evropě. Okolí přehrady láká především turisty ke koupání, letním aktivitám a k projížďce na parníku HORÁCKO.

Další info »
Čtvrtek 28.3.2024
Kraj Vysočina
Další regiony »




Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes