TřebíčDnes.cz
TřebíčDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Generál Opata jednal se svým rakouským protějškem v Náměšti

22.04.2021
Společný výcvik, vzájemná podpora při zabezpečení ochrany vzdušného prostoru anebo nasazení armády v rámci boje s pandemií. To byla hlavní témata příhraničního jednání armádního generála Aleše Opaty a jeho protějšku velitele rakouských ozbrojených sil generála Roberta Briegera. Pravidelné česko-rakouské jednání náčelníků generálních štábů ozbrojených sil se uskutečnilo ve dnech 21. až 22. dubna tentokrát u 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti na Oslavou. Přísná hygienická opatření limitovala dvoudenní jednání počtem účastníků a také v organizaci doprovodného programu.
Velitel rakouských ozbrojených sil generál Robert Brieger | Foto: acr.army.cz
Generálové navázali v debatě na jejich předchozí setkání, které se uskutečnilo v říjnu loňského roku v rakouském Zwettlu. Jednali o aktualizaci technické dohody o využívání českých výcvikových prostorů k výcviku rakouských ozbrojených sil. Rakouské jednotky v České republice cvičí pravidelně už od roku 2018. Generál Brieger vyjádřil vděk za možnost využívat české výcvikové prostory k výcviku. Například konkrétně výcvikový prostor Boletice ke střelbám vzdušných sil na podporu pozemních jednotek.

"Dohodli jsme se, že bychom mohli finální verzi dohody podepsat na plánovaném jednání Vojenského výboru Evropské unie, které se uskuteční v květnu," komentoval jednání generál Opata.

Společné sdílení vzdušného prostoru

Dalším tématem byla možnost sdílení vzdušného prostoru pro vzdušné operace a výcvik, a výměnu a sdílení dat o vzdušném prostoru. "Podobnou dohodu má České republika již uzavřenou se Německem, Polskem a Slovenskem. Se Slovenskem máme navíc dohodu o střežení vzdušného prostoru v rámci NATINAMDS," uvedl člen české delegace generálmajor Petr Mikulenka, velitel vzdušných sil.

Obě strany sdílejí zkušenosti ze zapojení do projektů Stálé strukturované spolupráce členských států Evropské unie PESCO. Tato spolupráce zahrnuje kolem 50 společných projektů evropských států. Česká a rakouská armáda našly společné zájmy ve čtyřech z těchto projektů. Například vojenská mobilita, oblast CBRN, radionavigace a kybernetická doména.

Už dvacet tisíc vojáků nasazeno v boji s koronavirem

V rámci brífinku české strany vystoupil také brigádní generál Zoltán Bubeník, ředitel sekce vojenského zdravotnictví. Ten informoval o aktuálním zapojení české armády do boje s koronavirem. Uvedl, že už více než 20 tisíc českých vojáků se vyměnilo v různých úkolech na pomoc civilnímu obyvatelstvu po celé republice. Zmínil také plánované zapojení armády v národním očkovacím centru.

Poslední téma bilaterálního jednání bylo sdílení informací ohledně aktuálních nasazení v zahraničních operacích obou armád. Především pak o aktuálním nasazení české armády v pásmu Sahel.

Na závěr jednání si generálové společně prohlédli leteckou techniku vrtulníkové základny. Doprovod jim dělal velitel základny plukovník Rudolf Straka.

Rakousko patří k nejdůležitějším partnerům

"Rakousko patří mezi naše nejdůležitější partnery. Česko-rakouská obranná spolupráce je zaměřena na výcvik a vzdělávání, rozvoj schopností například v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení a logistiky," vysvětlil generál Opata. Rakousko je součástí Mnohonárodního centra pro koordinaci logistiky a zapojilo se do aliančního expertního centra ve Vyškově NATO JCBRN Defence Centre of Excellence.

Generálové se bavili o rozšíření spolupráce ve vojenském letectví Cross Border Operations (CBO), tedy vzájemné podpoře při zabezpečení ochrany vzdušného prostoru. Takovouto dohodu má Česká republika již uzavřenou se Slovenskem, Německem a Polskem, kdy se jedná o kolektivní ochranu vzdušného prostoru v rámci NATINAMDS.

Dále si vyměnili zkušenosti vojsk s bojem proti kovidové pandemii. Generál Opata zmínil zapojení jednotek Armády ČR do Centrálního řídícího týmu a posílení složek Integrovaného záchranného systému. Popsal také aktuální úkol armády, která nyní buduje záložní nemocnici pro pacienty zasažené touto nemocí.

V rámci Středoevropské obranné spolupráce (CEDC) a v souvislosti s migrační krizí generálové diskutovali také o možné spolupráci se zeměmi Západního Balkánu a významu cvičení Cooperative Security (COOPSEC) do budoucna. Jeho cílem je prověřit součinnost vojenských a nevojenských složek jednotlivých zemí při řešení migrační vlny.

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Na letošní opravy silnic využije Kraj Vysočina opět peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury

Do konce února předloží Kraj Vysočina prostřednictvím Krajské správy a údržby silnic Vysočiny žádost o financování vybraných stavebních akcí ze Státního fondu dopravní infrastruktury. "Pro letošní rok počítá kraj s částkou 357 milionů korun, dalších ...

V komerčních chovech slepic na Třebíčsku byla objevena dvě nová ohniska ptačí chřipky

V České republice byla včera potvrzena dvě nová ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky v komerčních chovech drůbeže. Jedná se o dvě hospodářství chova ...

Pro jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodá letos nové palivo společnost Westinghouse

Už na konci letošního roku by měla do Dukovan dorazit první dodávka palivových souborů společnosti Westinghouse. Plánované dodávky pro Temelín budou n ...

Jak vycházejí jarní prázdniny v roce 2024? Podívejte se na přehled

Jarní prázdniny jsou období, kdy si žáci a studenti mohou odpočinout od školních povinností. V roce 2024 proběhnou v období od 5. února do 17. března ...

Elektrárenští hasiči mají na svém kontě sedmdesát šest výjezdů do okolí Jaderné elektrárny Dukovany

Podnikoví hasiči z Jaderné elektrárny Dukovany zasahovali v roce 2023 v Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina u 76 případů, ke kterým byli povoláni ope ...

Neděle 25.2.2024
Kraj Vysočina
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes