TřebíčDnes.cz
TřebíčDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

AČR: První vrtulníky dostanou vojáci z Náměště už letos na jaře

09.03.2023
Ve středu 8. března navštívil náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka 22. základnu vrtulníkového letectva. Ta je bojovým leteckým útvarem Vzdušných sil AČR s nasaditelnými silami a prostředky v souladu se standardy NATO a letos na jaře očekává dodávku prvních kusů nových vrtulníků AH-1Z Viper.
Foto: acr.army.cz
Během úvodního brífinku se generálmajor Řehka spolu s velitelem vzdušných sil brigádním generálem Petrem Čepelkou seznámili se strukturou, hlavními úkoly a nasaditelností vrtulníkové základny v posádce Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou.

Základna je v současné době vyzbrojena bitevními vrtulníky Mi-24V/35 a víceúčelovými vrtulníky Mi-171Š. V průběhu roku 2023 dojde k vyřazení strojů Mi 24V/35 z výzbroje a postupnému zavedení nového typu letecké techniky v rámci projektu modernizace AČR. Jedná se o bitevní vrtulníky AH-1Z Viper a víceúčelové vrtulníky UH-1Y Venom.

"S novými vrtulníky nezískáváme jen novou techniku. Získáváme nový systém, který zlepší naše bojové schopnosti s výrazným budoucím nárůstem letových hodin ve prospěch sil AČR, které podporujeme. S novými přístupy například v údržbě a samotného využití letecké techniky přichází i zásadní změna myšlení ve vrtulníkovém letectvu," vysvětluje brigádní generál Rudolf Straka, velitel 22. základny.

Náměšťská základna poskytuje bojovou podporu jednotkám pozemních a speciálních sil. Vyčleňuje vrtulníky k provádění palebné podpory, vzdušné přepravy, aeromobilních operací, vizuálního a optoelektronického průzkumu. Vrtulníky mohou působit také v rámci humanitárních a záchranných operací. Od 1. února 2014 zabezpečuje činnost Letecké pátrací a záchranné služby pro oblast Morava a další úkoly ve prospěch Integrovaného záchranného systému ČR.

Poskytuje rovněž podporu hostitelské země (Host Nation Support) ostatním útvarům AČR i jednotkám Severoatlantické aliance na letišti Náměšť. Neméně důležitou úlohou základny je příprava vrtulníkové jednotky rychlé reakce NATO a jednotky pro síly EU.

Generálmajor Řehka a brigádní generál Čepelka se setkali se skupinou pilotů a palubních techniků, kteří se po sedmi měsících intenzivního přeškolovacího výcviku vrátili na domovskou základnu. Na americké základně námořní pěchoty Pendleton se přeškolovali na nové typy vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Velkým tématem v diskuzi bylo zhodnocení výcviku v USA a navázání na výcvik s americkým mobilním výcvikovým týmem (MTT), který bude pokračovat na náměšťské základně.

"Systém H-1 posouvá vrtulníkové letectvo do 21. století nejen z pohledu palebné síly, senzorických schopností, sdílení informací, či přežití na bojišti. Z debaty s piloty a pozemním personálem totiž vyplynulo, že nové vrtulníky jsou oproti ruským vrtulníkům Mi-24 nesrovnatelně jednodušší i z hlediska údržby," zhodnotil generálmajor Karel Řehka.

Na závěr návštěvy delegace zavítala na 223. letku oprav letecké techniky, jejíž primárním úkolem je provádění plánované a neplánované údržby na letecké technice. V hangáru si prohlédli modernizovaný vrtulník Mi-171 s výbavou pro speciální operace a vrtulník Mi-35 po GO v LOM PRAHA, s. p. Rovněž pro ně byla připravena ukázka nejmodernější výzbroje jednotky předsunutých leteckých návodčích, která byla na základně založena v roce 2001.

Zdroj: Armáda ČR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Do Náměště nad Oslavou dorazil simulátor AH-1Z Viper, piloti na něm začnou cvičit v létě

V Náměšti nad Oslavou dnes přistál obří nákladní letoun C-17 Globemaster. Z USA přivezl první ze dvou výcvikových simulátorů nových vrtulníků Bell, v provozu bude od léta. První bitevníky Viper převezmou Vzdušné síly české armády už letos na jaře a ...

Státní veterinární správa ruší mimořádná veterinární opatření omezující venkovní chov drůbeže

Státní veterinární správa (SVS) od 3. 3. 2023 ruší mimořádná veterinární opatření z poloviny loňského prosince zakazující chov drůbeže ve venkovních p ...

Česká obchodní inspekce zakázala na trhu dekoraci ve tvaru hroznového vína

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je další výrobek, který může být pro osoby se sníženými rozpoznávacími schopnostmi nebezpečný. ...

Změny v oblasti registrace vozidel a provádění evidenčních kontrol ušetří lidem čas i peníze

Od začátku března vstupuje v účinnost první balíček změn v rámci rozsáhlé novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Novink ...

České dráhy loni asistovaly více než 7 tisícům cestujících se zdravotním postižením

Podle počtu cest uskutečněných vlakem se loni, po pandemii COVID-19, vrátili k běžnému životu také spoluobčané se zdravotním handicapem. České dráhy u ...

Středa 22.3.2023
Kraj Vysočina
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes