TřebíčDnes.cz
TřebíčDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Zpoza polárního kruhu do Česka: Delegace z Kolské JE navštívila JE Dukovany

30.10.2017
DUKOVANY - V minulém týdnu navštívila delegace z ruské Kolské jaderné elektrárny a města Poljarnoje Zori, jadernou elektrárnu Dukovany. Zástupci vedení elektráren a okolních obcí si předávali zkušenosti s provozem a modernizací jaderných elektráren i ve vztazích k obcím.
Návštěva z JE Kolská na prohlídce JE Dukovany | Foto: energeticketrebicsko.cz
Delegaci z Kolské jaderné elektrárny vedl její ředitel Vasilij Omelčuk a jedním z členů byl i Maxim Puchov, starosta města Poljarnoje Zori, v jehož katastru elektrárna leží.

Návštěva v Česku začala návštěvou města Třebíče. Nejdříve na slavnostním obědě přivítal hosty starosta města Třebíče Pavel Janata, předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš a předseda OBK při JE Dukovany Aleš John. Poté si delegace prohlédla památky UNESCO, a to Židovské město a baziliku sv. Prokopa.

Druhý den se uskutečnila prohlídka jaderné elektrárny Dukovany, kde delegaci přivítal ředitel JE Dukovany Miloš Štěpanovský, další zástupci vedení této elektrárny a starostové okolních obcí. Štěpanovský delegaci představil historii výstavby, provozu i modernizací elektrárny Dukovany a také je seznámil s perspektivami jejího rozšíření.

Delegace si prohlédla strojovnu, sklad s použitým palivem, záložní dieselgenerátory, havarijní štáb a nové ventilátorové věže.

"Jsem rád, že se takovéto návštěvy uskutečňují. Díky ní jsme poznali, jak Rosatom provozuje elektrárnu v Murmansku a jak provozuje a staví další elektrárny v Rusku. Zároveň jsme rádi, že jsme jim mohli ukázat naši elektrárnu a podělit se o své zkušenosti. Překvapil mě odborný zájem o chod naší elektrárny a přínosem byla i návštěva z města Poljarnoje Zori. Starostové si vyměnili zkušenosti s tím, jaké přínosy mají jaderné elektrárny pro obce ve svém okolí," říká Vítězslav Jonáš předseda Energetického Třebíčska.

Kolská jaderná elektrárna má dva bloky typu VVER-440/230 a dva typu VVER-440/213 a dukovanská elektrárna má čtyři bloky typu VVER-440/213, takže specialisté obou elektráren řeší při provozu a modernizacích podobné otázky. Náměstek hlavního inženýra Kolské JE Vladimir Volskij a směnový vedoucí bloku Kolské JE Vadim Begeš představili českým kolegům výsledky žíhání reaktorové nádoby prvního bloku elektrárny, díky němuž se podařilo obnovit fyzikální a mechanické vlastnosti oceli nádoby. V diskuzi se zajímali o program řízeného stárnutí komponent elektrárny Dukovany, systém pro měření seizmické aktivity a další technické podrobnosti.

Maxima Puchova zajímaly veřejně prospěšné programy dukovanské elektrárny a to, jak podporuje vzdělávání a rozvoj infrastruktury okolních obcí.

Ruská delegace navštívila také přečerpávací vodní elektrárnu Dalešice, z jejíž nádrže jaderné bloky čerpají vodu ke svému chlazení.

"Naše cesta do Česka je reciproční návštěvou, která navazuje na cestu představitelů JE Dukovany, Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany, Energetického Třebíčska a starostů obcí z okolí Dukovan do Kolské JE, která proběhla v červnu loňského roku," uvádí Vasilij Omelčuk. "Pro představitele naší delegace bylo velmi přínosné vyměnit si s pracovníky JE Dukovany zkušenosti s jejím provozem i s prací s okolními obcemi. Velmi nás zaujala činnost občanských organizací v oblasti Dukovan a chceme podpořit vytvoření podobných organizací i v našem regionu. Během návštěvy jsme naplánovali řadu společných kulturních akcí a věřím, že se bude spolupráce mezi oběma elektrárnami i nadále rozvíjet," uzavírá Omelčuk.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Fotogalerie:

Další články z rubriky Zprávy

Na letošní opravy silnic využije Kraj Vysočina opět peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury

Do konce února předloží Kraj Vysočina prostřednictvím Krajské správy a údržby silnic Vysočiny žádost o financování vybraných stavebních akcí ze Státního fondu dopravní infrastruktury. "Pro letošní rok počítá kraj s částkou 357 milionů korun, dalších ...

V komerčních chovech slepic na Třebíčsku byla objevena dvě nová ohniska ptačí chřipky

V České republice byla včera potvrzena dvě nová ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky v komerčních chovech drůbeže. Jedná se o dvě hospodářství chova ...

Pro jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodá letos nové palivo společnost Westinghouse

Už na konci letošního roku by měla do Dukovan dorazit první dodávka palivových souborů společnosti Westinghouse. Plánované dodávky pro Temelín budou n ...

Jak vycházejí jarní prázdniny v roce 2024? Podívejte se na přehled

Jarní prázdniny jsou období, kdy si žáci a studenti mohou odpočinout od školních povinností. V roce 2024 proběhnou v období od 5. února do 17. března ...

Elektrárenští hasiči mají na svém kontě sedmdesát šest výjezdů do okolí Jaderné elektrárny Dukovany

Podnikoví hasiči z Jaderné elektrárny Dukovany zasahovali v roce 2023 v Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina u 76 případů, ke kterým byli povoláni ope ...

Pátek 23.2.2024
Kraj Vysočina
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes