TřebíčDnes.cz
TřebíčDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Dalešická přehrada

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Dalešice reservoir from Třesov boat stop at 2009 summer od Frettie Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.

Přehrada Dalešice na středním toku řeky Jihlavy, jihovýchodně od Třebíče, byla postavena v letech 1970 až 1978 a zahrnuje dvě nádrže - hlavní nádrž u Kramolína a vyrovnávací nádrž u Mohelna. Těleso hráze je nejvyšší hrází v České republice a druhou nejvyšší sypanou hrází v Evropě. Okolí přehrady láká především turisty ke koupání, letním aktivitám a k projížďce na parníku HORÁCKO.

Koryto lemují příkré stráně, které jsou místy až 100 metrů vysoké. Krásu přehrady zvyšují zříceniny dvou středověkých hrádků, Kozlova a Holoubka.
Zejména z vrcholu Kozlova je krásný pohled jednak přímo na přehradu, která tvoří veliké zákruty, jednak na okolní lesy, jimiž jsou vysoké stráně zarostlé. Přehrada je dnes především rájem rybářů, kteří zde mohou v poklidu odpočívat.

Tento vodní skvost se stal útočištěm také pro některé ohrožené druhy zvířat, mj. čápy, volavky, labutě, orly, divoké kačeny aj.

V mikroregionu Horácko i v sousedních mikroregionech byly také zřízeny značené cyklotrasy a v každé obci se nachází informační panel s mapou cyklotras.

Fotogalerie:

Mapa:Neděle 23.9.2018
Kraj Vysočina
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.