TřebíčDnes.cz
TřebíčDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

V Náměšti nad Oslavou ministryně obrany a šéf armády slavnostně převzali nové americké vrtulníky

18.08.2023
Před třemi týdny obdržela vrtulníková základna v Náměšti nad Oslavou první dva americké bitevníky AH-1Z Viper, včera odpoledne je ministryně obrany a náčelník Generálního štábu AČR na tomtéž místě pro armádu slavnostně převzali. Vrtulníky systému H-1, které se osvědčily v řadě bojů, patří ke světové špičce. Vzdušné síly AČR obdrží celkem 20 strojů typu Viper a UH-1Y Venom, 12 z toho nových. V české armádě nahradí zastaralé Mi-35/24V.
Foto: mocr.army.cz
"Dnešek znamená nový začátek nejen pro naše vrtulníkové letectvo. Postupný přechod na nové vrtulníky znamená další krok ve snižování naší závislosti na ruské technice a zároveň příklon k nejsilnějšímu spojenci v NATO," prohlásila ministryně obrany Jana Černochová a prozradila, že dnes brzy ráno dorazily do Náměště další dva stroje - včetně prvního víceúčelového vrtulníku UH-1Y Venom.

Mezivládní dohodu na nákup osmi víceúčelových Venomů a čtyř bitevníků Viper podepsali 12. prosince 2019 tehdejší ministři obrany ČR a USA Lubomír Metnar a Mark Esper. Ministryně Černochová pak v dubnu 2022 ve Washingtonu dojednala dodání dalších osmi starších strojů (dvou Venomů a šesti Viperů), které ČR získala od USA zdarma. Do zakázky se více než třetinovým podílem zapojí český obranný průmysl, včetně státního podniku LOM PRAHA, dále firmy Ray Service a VR Group, které poskytnou i vybavení pro simulační lety.

Podle náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Karla Řehky situace ve světě především kvůli agresivní válce Ruska na Ukrajině není jednoduchá a musí na ni reagovat i ČR: "Musíme klást ještě větší důraz na bojeschopnost a vysokou míru připravenosti. Vrtulníky systému H-1 představují v tomto smyslu výrazný příspěvek a velký posun ve schopnostech - ať už se jedná o senzoriku, palebnou podporu, ale třeba i oblast logistiky," sdělil s tím, že právě nová moderní technika má současně potenciál přilákat do armády více zájemců o službu.

Moderní systémy vlastní ochrany, jednoduchá údržba


Bitevníky Viper i víceúčelové Venomy vynikají palebnou silou, systémem vlastní ochrany, utajenou komunikací či schopností přežití na bojišti. Stroje jsou v porovnání s ruskými Mi-24 nesrovnatelně jednodušší i z hlediska údržby, obrovskou výhodou je 85procentní shoda dílů na obou typech AH-1Z a UH-1Y.

Podle velitele 22. základny vrtulníkového letectva brigádního generála Rudolfa Straky má Viper oproti svému ruskému předchůdci také výhodu ve vybavení moderními systémy vlastní ochrany: "Pilot dostane od systémů vlastní ochrany víc informací o dané hrozbě, umí rozlišit a odhalit mnohem víc hrozeb, prioritizovat je podle stupně ohrožení a zároveň v případě přímého ohrožení automaticky na tyto hrozby reagovat," vyzdvihl jen některé přednosti Straka.

Před třemi týdny dorazili z USA do ČR američtí specialisté, kteří s českými kolegy vrtulníky zkompletovali, zprovoznili a takzvaně zalétli. V následujících týdnech proběhnou zkrácené vojskové zkoušky a v září započne výcvik náměšťských vojáků pod vedením amerického mobilního výcvikového týmu.

"Po dodání vrtulníku je proces vždy stejný: po kompletaci se provádí dva zálety, první s účastí zástupců americké vlády, druhý se smíšenou vojenskou česko-americkou posádkou," doplnil Straka.

Simulační centrum v režii LOM PRAHA


Ministryně obrany Jana Černochová si dnes v Náměšti také detailně prohlédla simulátor vrtulníku Viper, který je umístěn v nové budově přímo na letecké základně.

Její výstavba trvala necelý rok a vznikla dle požadavků americké strany na konkrétní provoz unikátních simulátorů a zcela s potřebami Armády ČR na letecký výcvik pilotů. V novostavbě budou umístěny simulátory strojů AH-1Z a UH-1Y a rovněž zázemí pro podporu simulačního výcviku létajícího a technického personálu.

"LOM PRAHA bude Vzdušným silám AČR zajišťovat služby související s provozem simulačního centra a technickou podporu provozu simulátorů H-1 a jejich životního cyklu. Pro úplnost je třeba dodat, že do platformy H-1 bude LOM PRAHA zapojen také podporou životního cyklu vrtulníků Viper a Venom, jakož i logistickou podporou," sdělil ředitel podniku Jiří Protiva.

Zdroj: Ministerstvo obrany
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Firmy na Vysočině mohou získat až 600 tisíc korun na podporu inovací. Příjem žádostí startuje 29. července 2024

Pro firmy podnikající v oborech zpracovatelského průmyslu se sídlem nebo pobočkou na Vysočině, kraj v programu Inovační vouchery 2024 vyčlenil 2,4 milionu korun. Dotaci lze využít na nákup znalostí a služeb od vědecko-výzkumných institucí, ...

Kraj Vysočina zlepšuje kvalitu života osob s poruchami autistického spektra

Oblast zkvalitňování sociálních služeb je pro Kraj Vysočina prioritou. "Aktuálně kraj začíná pracovat na vytvoření návodného manuálu, který by měl pom ...

Na pomoc s likvidací černých skládek můžou obce dostat až milionovou dotaci

Nelegální skládky a smetiště trápí nejednu obec. Představují značné riziko pro životní prostředí, mohou z nich unikat nebezpečné látky do půdy, vody i ...

Kraj Vysočina ve spolupráci s Potravinovou bankou Vysočina předchází plýtvání potravinami

Ve Výdejnách se jednorázové tašky nahradí opětovně použitelnými. Krajský radní Pavel Hájek, do jehož gesce spadá oblast lesního a vodního hospodářství ...

Kraj Vysočina na další rozšíření sportovní infrastruktury v regionu vyčlenil 170 milionů korun

Zastupitelstvo kraje v minulém týdnu vyhlásilo dotační program Sportovní infrastruktura 2024 II, který podporuje výstavbu a rozšíření sportovních zaří ...

Pátek 19.7.2024
Kraj Vysočina
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes