TřebíčDnes.cz
TřebíčDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Kraj Vysočina zveřejnil výsledky třídění odpadů za rok 2016. A opět jsou pozitivní

23.05.2017
V Kraji Vysočina slouží lidem k třídění odpadů 19 825 barevných kontejnerů a dalších více než 2 000 menších barevných nádob, které mají lidé přímo u svých domů. Od roku 2005, kdy bylo v kraji instalováno 9 645 barevných kontejnerů, se do současnosti zvýšil počet nádob na tříděný odpad dvojnásobně. To je jeden z výsledků třináctileté spolupráce a podpory třídění komunálních odpadů Kraje Vysočina a společnosti EKO-KOM, a. s.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Od roku 2004 podporuje Kraj Vysočina a autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. oddělený sběr využitelných složek komunálních odpadů. Spolupráce je od začátku zaměřena na technickou podporu třídění odpadu a na environmentální výchovu a osvětu," informuje o hlavních cílech krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Výsledkem je nejhustší sběrná kontejnerová síť v rámci všech krajů ČR. Jedno průměrné kontejnerové hnízdo slouží v současnosti pro 93 obyvatel. Navíc ve školách a obecních prostorech přibylo v loňském roce 734 kusů kartonových boxů na tříděný odpad. Do domácností pak bylo dodáno 5 231 sad tašek na třídění papíru, plastů a skla. V roce 2017 do těchto aktivit společnost investuje částku téměř dva miliony korun.

O tom, že je tato spolupráce úspěšná, hovoří jasně čísla. "V loňském roce vytřídil každý obyvatel Kraje Vysočina v průměru 67,8 kilogramu plastů, papíru, skla, nápojových kartonů a kovů. Kraj Vysočina patří v pomyslném srovnání krajů mezi nejlepší v zemi v množství vytříděných odpadů na obyvatele za rok 2016 - umístil se totiž na skvělém druhém místě mezi kraji," sdělil Josef Mojžíš, ze společnosti EKO-KOM, a.s. "Jak vyplývá ze statistik třídění, na jednoho obyvatele Kraje Vysočina připadalo v uplynulém roce 20,2 kilogramu vytříděného papíru, 15,3 kilogramu plastů, 13,5 kilogramu skla a 0,5 kilogramu nápojových kartonů. To je tedy celkem 49,5 kilogramu vytříděného odpadu, což je o téměř 5 kilogramů více než je průměr ČR," dodal Mojžíš.

Nejvíce se proti roku 2015 obyvatelé kraje zlepšili v třídění papíru a plastů, kdy v obou případech dokázali vytřídit o zhruba 2 kilogramy více. Nárůst se podařil ale také u skla a nápojových kartonů.

"Tyto výsledky jsou velmi pozitivní a je patrné, že třídění odpadů není na Vysočině lidem lhostejné. To potvrzuje porovnání nejen s rokem 2015. Zlepšují se také dlouhodobé výsledky třídění. Vždyť v roce 2005 činilo množství vytříděného papíru, plastů, skla, nápojových kartonů a kovů 34 kilogramů na osobu za rok. Ve srovnání s rokem 2016 se tak průměrná roční výtěžnost zvýšila o téměř 34 kilogramů," popsal srovnání Josef Mojžíš.

Efektivitu sběru využitelných složek komunálních odpadů posoudí i v letošním roce soutěž obcí s názvem My třídíme nejlépe 2017. Kraj Vysočina pak mezi vítěze soutěže v závěru letošního roku rozdělí finanční částku 540 tisíc korun.

Všichni prvňáčci z Kraje Vysočina objeví v bezpečných kufřících 1. září papírové hodiny v barvách kontejnerů na využitelný odpad.

Vzdělávání zástupců obcí a předání aktuálních informací z oblasti nakládání s odpady bude realizováno prostřednictvím půldenních seminářů i na tradiční odpadářské konferenci, která se uskuteční na začátku listopadu v Hrotovicích.

Zajištění dostatečné hustoty a kapacity sběrné sítě i aktivní účast obyvatel na třídění odpadů přispívá k plnění cílů Plánu odpadového hospodářství Kraje Vysočina pro období 2016 až 2025 i legislativy v oblasti maximalizace třídění komunálních odpadů a omezování skládkování.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Na Třebíčsku byla potvrzena ptačí chřipka v geneticky cenném chovu nosnic

V rámci ohniska ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže společnosti Líheň Studenec ve Vanči na Třebíčsku v Kraji Vysočina byla nákaza potvrzena také v hale s 13 000 nosnic, z nichž část se řadí do takzvaného genetického zdroje. Ptačí chřipku H5N1 ...

Tři miliony klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny čeká letos výměna kartičky pojištěnce

V dubnu 2024 spouští VZP velkou výměnu průkazů pojištěnce. Nový průkaz s platností na dalších 10 let obdrží pojištěnci, kterým v letošním roce vyprší ...

Na letošní opravy silnic využije Kraj Vysočina opět peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury

Do konce února předloží Kraj Vysočina prostřednictvím Krajské správy a údržby silnic Vysočiny žádost o financování vybraných stavebních akcí ze Státní ...

V komerčních chovech slepic na Třebíčsku byla objevena dvě nová ohniska ptačí chřipky

V České republice byla včera potvrzena dvě nová ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky v komerčních chovech drůbeže. Jedná se o dvě hospodářství chova ...

Pro jaderné elektrárny Dukovany a Temelín dodá letos nové palivo společnost Westinghouse

Už na konci letošního roku by měla do Dukovan dorazit první dodávka palivových souborů společnosti Westinghouse. Plánované dodávky pro Temelín budou n ...

Sobota 2.3.2024
Kraj Vysočina
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes